کاربرد چاپ و رایت CD و DVD و گذشته چگونه انجام می گرفته

تفاوت DVD 9 یا همان دی وی دی ناین با DVD 5 یا همان دی وی دی معمولی

تفاوت DVD9 یا همان دی وی دی ناین با DVD5 یا همان دی وی دی معمولی

تفاوت DVD9 با DVD5

دی وی دی ناین یا DVD9

دانشمندان به این فکر افتادند تا حجم دی وی دی های معمولی را افزایش دهند. پس دست به کار شدند و دی وی دی ناین یا DVD9 را تهیه کردند که شامل دو لایه استاندارد DVD5 می باشد که با یک لایه شفاف و بسیار نازک به هم متصل شده اند تا منعکس کننده باشد. لایه زیرین مانند لایه استاندارد DVD 5 قابلیت خواندن و نوشتن دارد و لایه دومی با فوکوس نور لیزر مابین فاصله بسیار کم لایه اولی، قابل دسترس می باشد.
حجم دی وی دی ناین ۸.۵ گیگابایت می باشد که باید بدانید در زمان استفاده از آن متوجه می شوید که تنها ۷.۹ گیگابایت از آن قابل بهره برداری می باشد. سرعت رایت کردن اطلاعات داخل DVD9 بین ۴x تا ۸x می باشد که البته توصیه می شود با سرعت ۴X رایت شود.

دی وی دی معمولی یا DVD5

اگر بر روی یک DVD معمولی دقت کنید، ظرفیت روی آن را با عدد ۴.۷ گیگابایت مشخص کرده است که البته باید بدانید این ظرفیت بصورت کامل قابل بهره برداری نمی باشد و فقط ۴.۳ گیگابایت از آن را میتوان استفاده نمایید و اطلاعات مورد نظر را توسط کامپیوتری که یک دی وی دی رایتر بر روی آن نصب می باشد، میتوان رایت کرد. سرعت رایت کردن فایلها بر روی DVD 5 بین ۴x تا ۱۶x می باشد که بهتر است با سرعت ۸X رایت شود.
دی وی دی ۵ تنها از یک لایه تشکیل شده است که شاید برای ذخیره بعضی اطلاعات که امروزه از کیفیت و حجم زیادی برخوردار می باشند، مناسب نباشد.
چون دی وی دی ۸.۵GB از ۲ لایه تشکیل شده، در مقایسه با دی وی دی ۴.۷GB رنگ تیره تری دارد که در تصویر این صفحه مشخص می باشد.

جدول مقایسه

دی وی دی ۹ گیگابایت

دی وی دی ۵ گیگابایت