قفل گذاری روی سی دی، قفل گذاری روی دی وی دی، قفل فعالسازی فایل

کسانی که در زمینه ساخت محتوای آموزشی فعالیت دارند، بزرگترین دغدغه آنها قفل گذاری روی فیلم آموزشی، قفل گذاری روی فایل صوتی و قفل گذاری روی PDF می باشد.

انواع قفل روی سی دی

۱- قفل ضد کپی دی وی دی
 • مخفی کردن فیلم های ویدئویی از دسترس کاربر

فایل های ویدئویی که معمولا با فرمت MP4 هستند، طی چندین مرحله کدنویسی و قفل گذاری، بصورت فایل EXE می شود و کاربر نمیتواند اصل فایل های ویدئویی که داخل CD و یا DVD می باشد را ببیند که بخواهد آن را در هارد دیسک خود کپی نماید و فقط می تواند فیلم ها را در پلیر اجرا و پخش نماید.

 • مخفی کردن فایل های PDF و غیر فعال کردن دستور ذخیره کردن و پرینت گرفتن

بعد از قفل گذاری، فایل های PDF را میتوان بصورت تکی و یا گروهی در قالب فایل EXE اجرا کرد و اصل فایل ها از دسترس کاربر خارج می شود و در محیطی شبیه به Adobe Reader اجرا میشود که گزینه ذخیره کردن و دستور پرینت گرفتن غیر فعال می شود. و تنها میتوان متون را مطالعه کرد.

 • مخفی کردن فایل های صوتی از دسترس کاربر

پس از مرحله قفل گذاری، فایل های صوتی که معمولا فرمت MP3 هستند، را می توان بصورت یک دسته و در قالب فایل EXE اجرا کرد و اصل فایل ها از دسترس کاربر خارج می شود و امکان کپی کردن آن غیرفعال می شود.

 • جلوگیری از کپی شدن فایل های CD و DVD توسط نرم افزارهای قفل شکن و ایمیج گرفتن

در صورتی که برای جلوگیری از کپی کردن فایل های صوتی و تصویری و پی دی اف از قفل ضد کپی دی وی دی استفاده نمایید، در مقابل انواع نرم افزارهای قفل شکن مانند Clone CD یا Alcohol و غیره و حتی کپی کردن بر روی انواع هارد دیسک مقاوم خواهد بود.

 • امکان اجرای DVD قفل گذاری شده در دستگاه دی وی دی پلیر خانگی و تلویزیون

در صورتی که فرمت فیلم های ویدئویی شما Video DVD باشد، می توان به سادگی دی وی دی قفل گذاری شده را با دستگاه دی وی دی پلیر خانگی و روی تلویزیون اجرا کنید. توجه داشته باشید که فایل های تصویری در این نوع قفل گذاری نیز امنیت بالایی خواهند داشت.

 • اجرای راحت قفل CD و DVD بدون نیاز به نصب هر گونه پیش نیاز

در بعضی از انواع قفل گذاری روی سی دی، قبل از استفاده کاربر از لوح فشرده ای که قفل بر روی آن نصب شده است، نیازمند این می باشد که یک نرم افزار پیش نیاز را بر روی سیستم خود نصب کند تا آن لوح فشرده قابل استفاده شود. اما در این نوع قفل گذاری که در مجموعه چاپ سی دی انجام می شود نیازی به آن ندارد و سی دی و یا دی وی دی به راحتی قابل اجرا می باشد. در عین حال از امنیت بسیار بالایی در مقابل کپی برداری از آن برخوردار است.

 • تکثیر عمده قفل سی دی و دی وی دی با داپلیکیتور و یا تولید استمپری

یکی از مزایای دیگر قفل ضد کپی دی وی دی این است که برای تکثیر انبوه سی دی می توان از دستگاه داپلیکیتور استفاده کنید و یا آن را چاپ استمپری سی دی نمایید که پس از تکثیر، کاملا قفل ضد کپی دی وی دی خواهد شد.

۲- قفل فعال سازی دی وی دی
 • نحوه ی استفاده از قفل فعالسازی

در این روش فایل های قفل گذاری شده را می توان به راحتی کپی کرد، اما تا زمانی که کاربر کد فعالسازی را از فروشنده دریافت نکند، نمی تواند آن را اجرا نماید.

در صورتی که برای اجرای فایل های صوتی، تصویری و یا PDF نیاز باشد که اتوران ساخته شود، فایل نهایی بصورت iso خواهد شد که برای اجرای آن می بایست با برنامه ای مانند CloneDrive روی فایل iso راست کلیک کرده و گزینه mount را انتخاب کنید. با این کار یک درایو مجازی ساخته می شود که می توان فایل exe را اجرا کنید.

البته باید بدانید در ویندوز ۱۰ نیازی به نصب برنامه ای مانند CloneDrive که برای ساختن درایو مجازی استفاده می شود، ندارید و وقتی بر روی فایل iso کلیک می کنید، mount مانت می شود.

 • چگونگی راه اندازی قفل فعالسازی دی وی دی

زمانی که کاربر می خواهد فایل قفل گذاری شده را که به صورت exe می باشد اجرا نماید، بر اساس مادربرد کامپیوترش یک کد ایجاد می شود.

کاربر یا همان خریدار دی وی دی آموزشی می بایست آن کد را برای فروشنده ی محتوای آموزشی یا همان پشتیبان ارسال کند و پشتیبان یا فروشنده از طریق نرم افزاری که تنها و مخصوص همان دی وی دی ساخته شده و مجموعه چاپ سی دی در اختیار ایشان قرار داده، کدی که کاربر برایش ارسال کرده را وارد برنامه نموده و کد فعالسازی را ایجاد می کند و آن را برای کاربر یا همان خریدار فایل آموزشی ارسال می نماید. کاربر آن کد را وارد نموده و فعالسازی انجام می شود.

بنابراین نحوه فعالسازی قفل، بصورت دستی می باشد که این خدمت از طرف فروشنده ی محصول آموزشی انجام می شود.

 • اجرای دی وی دی قفل گذاری شده فقط بر روی یک کامپیوتر

از مزایای قفل فعالسازی این است که برای کاربر محدودیت ایجاد می شود و تنها می تواند دی وی دی را در داخل یک کامپیوتر اجرا نماید. بنابراین شخص دیگری غیر از خریدار، نمی تواند از فایل های آموزشی استفاده نماید.

 • ذخیره کردن اطلاعات خریدار، توسط فروشنده

فروشنده میتواند توسط نرم افزاری که در اختیار او قرار میگیرد، اطلاعاتی از قبیل کد ملی و شماره موبایل و نام خریدار را در نرم افزار ذخیره نماید تا در صورتی که اگر کاربری بخواهد برای بار دوم کد فعالسازی را از فروشنده درخواست نماید، فروشنده متوجه شده و از سوء استفاده جلوگیری نماید.

 • امکان قرار دادن قفل فعالسازی بر روی وب سایت شخصی

پس از اینکه بر روی فایل ها قفل فعالسازی گذاشتین، برای ارائه آن به کاربر یا خریدار میتواند فایل ها را بر روی وب سایت شخصی خود و یا هر جای دیگری که امکان آپلود کردن آن وجود داشته باشد قرار دهید تا کاربر بتواند آن را دانلود نماید و پس از پرداخت هزینه آن به فروشنده، و دریافت کد فعالسازی از آن استفاده نماید.

 • قفل گذاری بر روی فلش مموری

برای قفل گذاری فایل های آموزشی بر روی فلش مموری، می توان از قفل فعالسازی استفاده کرد.